Menu

Recycling telefonów komórkowych

Recycling telefonów komórkowych

Co robimy ze starymi telefonami komórkowymi? Najczęściej sprzedajemy je na giełdzie, lub chowamy do szuflady w której leżą nawet przez kilka lat. Średnia długość życia telefonu to 30 miesięcy co przy ilości telefonów obecnych na rynku i ich użytkowników, daje ogromną ilość starych, już nieużywanych telefonów komórkowych, z którymi nie wiadomo co zrobić.

A czy w ogóle recykling komórek byłby opłacalny?

Zdecydowanie tak, w aparacie znajduje się bowiem wiele wartościowych części. Złoto, platyna, miedź. Z tony aparatów odzyskać można 150gr złota i 3 kg srebra oraz aż 100 kg miedzi. nie wspominając już o innych śladowych ilościach innych pierwiastków.

W Japonii, kraju w którym nic się nie marnuje, poddaje się recyklingowi 558 ton komórek rocznie. Stanowi to i tak jedynie 10% całości aparatów, japońskie firmy starają się więc zwiększyć ilość odzyskiwanych aparatów telefonicznych.

W Polsce ilość aparatów jest nieco mniejsza, niemniej jednak wprowadzenie recyklingu zużytych aparatów mogłoby być opłacalne dla zajmującej się tym firmy.

Recykling podzespołów i urządzeń elektronicznych przy coraz większej konsumpcji i popycie na te produkty wydaje się być bardzo przyszłościowym rozwiązaniem dla firm zajmujących się recyklingiem.