Menu

Recycling - odzyskać zużyte rzeczy

Recycling - odzyskać zużyte rzeczy

W miarę upływu lat na świecie coraz więcej przybywa śmieci i odpadów. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego że gdy np. wyrzucamy papier na trawnik nie tylko go zanieczyszczamy ale również marnujemy cenny surowiec. Recykling jest to wykorzystanie odpadów. Materiały wykonane np. z papieru są wykorzystywane do innych celów. 

Celem Recyklingu jest zaoszczędzenie surowców wydobywanych z ziemi np. ropy naftowej, która jest energią nie odnawialna. Energia nieodnawialna jest taką energią która kiedyś skończą się jej zasoby i nie będzie można jej odnowić. Do takiej energii zalicza się węgiel, ropa naftowa itp.

W ciągu kilku lat wynaleziono i wyprodukowano wiele nowych materiałów, np. plastik, detergenty, chemiczne środki ochrony roślin. Są to produkty  bardzo użyteczne w naszych czasach ale ich minusem jest  proces rozkładania, który może nawet trwać do 1000 lat.   Plastikowe butelki zalegają na wysypiskach a szkodliwe chemikalia mogą zatruwać wody oraz nasze pożywienie. Również wytwarzanie dużej ilości samochodów oraz samolotów oznacza duże zużycie cennych materiałów nieodnawialnych np. Stal.