Menu

Wulkan Eyjafjallajokull wyciek ropy

(2010-06-21)

Zaczęło się od katastrofy na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej. Ropa wydobywająca się od miesiąca z szybu wciąż zagraża florze i faunie pięciu stanów Ameryki. Do walki z żywiołem włączają się kolejne oddziały ochotników, a mimo to morze wciąż wyrzuca na plaże martwe żółwie morskie, ryby i delfiny.

Wydarzenie to przysłoniło nieco przebudzenie wulkanu Eyjafjallajokull, który w klika dni później sparaliżował ruch powietrzny w niemal całej Europie.

W Polsce od kilku dni tematem numer jeden jest powódź, która zniszczyła dorobek życia wielu mieszkańców południowej Polski.  Jednak nawet na terenach niedotkniętych powodzią, dochodzi do anomalii pogodowych, w wyniku, których mieszkańcy w jednej chwili tracą cały swój dobytek.

Naukowcy ostrzegają, że to, czego jesteśmy dziś świadkami to dopiero początek. Prawdziwe skutki zmiany klimatu, do którego w dużej mierze przyczynił się człowiek, są dopiero przed nami. Latem tego roku powinniśmy się przygotować na kolejne burze i tornada, które dotychczas oglądaliśmy jedynie w telewizji.

Cały świat wstrzymał oddech, z niepokojem patrzy w niebo i czeka, co przyniesie kolejny dzień.